Leczenie alergii
Leczenie alergii zależy od rodzaju choroby alergicznej. Terapia jest najczęściej wieloczynnikowa i obejmuje przede wszystkim unikanie alergenu, przyjmowanie leków przeciwalergicznych i w wybranych przypadkach odczulanie.
Alergie pokarmowe
Podstawą leczenia alergii pokarmowych jest unikanie konkretnych produktów spożywczych, na które dana osoba jest uczulona. Ważne jest dokładne obserwowanie objawów alergii i rozpoznawanie sytuacji, w której się pojawiają, a także dokładne czytanie etykiet produktów pod kątem zawartości alergenów. W terapii opóźnionej alergii pokarmowej stosowane są dieta eliminacyjno-rotacyjna oraz zabiegi medycyny fizykalnej.
Alergiczny nieżyt nosa (katar sienny)
Leczenie alergicznego nieżytu nosa obejmuje trzy zasadnicze elementy:
- unikanie czynników wyzwalających
- stosowanie leków przeciwhistaminowych
- odczulanie (immunoterapia swoista)
Unikanie ekspozycji na alergeny jest najlepszą metodą leczenia alergicznego nieżytu nosa – nic nie kosztuje i nie wywołuje działań niepożądanych, jednak jest możliwe tylko w niektórych przypadkach uczulenia, np. na sierść zwierząt czy kurz domowy. Nie można natomiast zapobiec kontaktu z alergenem w przypadku uczulenia na pyłki roślin czy pleśnie. W tym przypadku rozwiązaniem może być poddanie się odczulaniu, które polega na podawaniu szczepionek zawierających alergeny we wzrastających stężeniach.